Jeżeli decydujesz się na podróż kamperem, nie masz obowiązku nocować na polu kempingowym. Zdarza się bowiem, że ośrodki są już zajęte, zamknięte, zlokalizowane z dala od interesującej Cię lokalizacji lub zwyczajnie zbyt drogie. To nie oznacza od razu, że musisz rezygnować z postoju w upatrzonym miejscu – w spokojnej i pięknej okolicy. Należy jednak pamiętać, że nocowanie w przyczepie kempingowej na dziko nie w każdym miejscu w Polsce jest dozwolone. Nie możesz wjechać na prywatną posesję, do lasu oraz na teren zamknięty dla ruchu pojazdów silnikowych.
Jak znaleźć miejsce do nocowania w kamperze?
Wybierasz się na wymarzony urlop kamperem? Niezależnie od tego, czy miejsce docelowe zlokalizowane jest w górach, w pobliżu jezior, czy nad morzem, możesz cieszyć się pełną niezależnością i niezwykłym komfortem podróżowania. Pojazd jest swego rodzaju domem na kółkach, wyposażonym w sypialnię, łazienkę, kuchnię i salon. Jednak po całym dniu spędzonym za kółkiem przychodzi czas na odpoczynek. Zanim zgasisz silnik, upewnij się, że zatrzymałeś się w dozwolonym i bezpiecznym miejscu. Jednym z nich są pola kempingowe, parkingi przeznaczone do postoju kamperów oraz działki udostępnione przez prywatnych właścicieli.
Polski caravaning z roku na rok zyskuje coraz więcej zwolenników. Plan podróży powinien dokładnie określać trasę, cel oraz poszczególne miejsca postojowe. Wybierając się w okolice górskich kurortów – Zakopane, Ustroń, Karpacz, jak również do nadbałtyckich miejscowości, można wcześniej zarezerwować miejsce na polu kempingowym lub nocować na dziko w miejscach nieobjętych zakazem ruchu pojazdów silnikowych.
Nocowanie na dziko w kamperze a kwestie prawne
Zgodnie z obowiązującymi przepisami w Polsce nie istnieje zakaz nocowania na dziko w kamperze, jak ma to miejsce w większości europejskich krajów. Należy jednak pamiętać o zakazie wjazdu do lasu dotyczącym pojazdów silnikowych. Możesz poruszać się leśną ścieżką tylko wtedy, gdy została ona wyraźnie oznaczona drogowskazami dopuszczającymi taki ruch. Niedozwolony jest także postój na terenie prywatnym. Nocowanie na posesji wymaga więc uzyskania zgody właściciela.
Najnowsze komentarze