Planujesz swoje wymarzone wakacje. Dzień urlopu zbliża się wielkimi krokami, a gotowy bagaż czeka już u progu drzwi. Twoją radość niszczy jednak wiadomość o odwołanym locie z powodu strajku. Spokój ducha i ekscytacja z wyjazdu nagle ulatują niczym liście niesione wiatrem. Jeżeli zależy Ci na wolności wyboru i pełnej niezależności podczas podróży, zdecyduj się na wyprawę kamperem. Nie bez powodu ten wyjątkowy pojazd nazywany jest domem na kółkach. Znajdziesz w nim niezbędne wyposażenie do komfortowej jazdy. Zwiedzaj najpiękniejsze zakątki Europy, nie martwiąc się o rozkład lotów czy sztywny plan zwiedzania. Jedyne, o czym musisz pamiętać, to zatrzymywanie się wyłącznie w dozwolonych miejscach. Jakich? Za chwilę się dowiesz!

Gdzie nocować podczas podróży kamperem po Europie?

Fanów tej formy wypoczynku stale przybywa ze względu na pełną swobodę w kwestii planowania poszczególnych punktów zwiedzania. Warto jednak wiedzieć, że wiele europejskich krajów dopuszcza nocowanie wyłącznie na polach kempingowych. Załamanie tego nakazu grozi wysokim mandatem. Tak surowe prawo obowiązuje m.in. w Niemczech, Austrii, Holandii, Francji, Hiszpanii, Chorwacji, Grecji czy we Włoszech. Nieco łagodniej do kwestii nocowania kamperem na dziko podchodzą: Szkocja, Szwecja, Norwegia, Finlandia, Szwajcaria, Litwa, Łotwa, itp.

Oczywiście zakaz biwakowania obejmuje tereny użytków rolnych, prywatnych posesji, parków narodowych oraz rezerwatów przyrody. Niekiedy należy nawet spełnić kryterium odległości od zabudowań lub zastosować się do limitu czasu przebywania w jednym miejscu. Jeżeli nie chcesz zepsuć sobie wymarzonych wakacji kosztownym mandatem, zapoznaj się z przepisami obowiązującymi w danym kraju jeszcze przed ruszeniem w drogę.

W krajach Europy Zachodniej od lat funkcjonują świetnie wyposażone kempingi oraz specjalne darmowe parkingi z infrastrukturą kamperową. Znajdziesz tam węże z czystą wodą, miejsce zlewu nieczystości z toalety chemicznej czy praktyczny węzeł sanitarny. Tego typu obiekty oznaczone są niebieskim znakiem.