Moda na caravaning trwa w najlepsze! Nic w tym dziwnego – własny dom na kółkach daje dużą swobodę podróżowania. Możesz zatrzymać się na wyznaczonym polu campingowym, nieopodal złocistej plaży lub jeszcze bliżej natury – w lesie. Kamper jest jednocześnie sypialnią, kuchnią i łazienką. To przepis na niezapomniany urlop, a nawet wakacje życia. Szukając wymarzonego pojazdu, warto jednak pamiętać, że nie płacimy jedynie za środek transportu. Z jakimi kosztami wiąże się wynajem kampera? O tym przeczytasz w naszym wpisie!

Wynajem kampera – od czego zależy cena?

– Sezon

Część wypożyczalni wprowadza sezon niski (styczeń, luty, marzec, listopad, grudzień), średni (kwiecień, maj z wyjątkiem 1-5, wrzesień) oraz wysoki (czerwiec, lipiec, sierpień, majówka, Boże Ciało). W okresie letnim ceny są wyższe ze względu na największe obłożenie i zainteresowanie wśród miłośników caravaningu. Minimalny czas wynajmu wynosi zazwyczaj 7 lub 5 dni. Wiele osób decyduje się na krótki najem w sezonie niskim, a nie na bardziej kosztowny wyjazd w środku sezonu wysokiego.

– Rodzaj kampera – model i rok

Zasada jest bardzo prosta – im nowszy pojazd, tym wyższe koszty wynajmu. W większości wypożyczalni znajdziesz kampery nowe – tegoroczne, kilkuletnie, a także klasy premium. Mogą różnić się między sobą rodzajem skrzyni biegów, mocą silnika i ilością spalanego paliwa, jak również dostępnością klimatyzacji. W przypadku kierowców posiadających prawo jazdy kategorii B należy wybrać taki model, którego DMC (łączna waga samochodu, całego wyposażenia i podróżujących osób) nie przekracza 3,5 tony.

– Wyposażenie kampera

Na co zwrócić uwagę? Sprawdź ułożenie mebli, wielkość lodówki i zamrażalnika, rodzaj kuchenki oraz obecność zmywarki i piekarnika. Są to bowiem niezbędne urządzenia, bez których nikt nie wyobraża sobie ruszenia w długą trasę. To przecież w kamperze spędzisz większość wakacyjnego wyjazdu. Równie ważne jest wyposażenie łazienki. Już niemal standardem stały się rozkładane zasłony prysznicowe, składane umywalki i zintegrowane toalety. Natomiast na komfort kierowcy z pewnością wpłynie tempomat, automatyczna klimatyzacja, nawigacja satelitarna oraz wygodne i miękkie fotele. Jeżeli wybierasz się na urlop całą rodziną, upewnij się, że ilość miejsc w kamperze jest wystarczająca.

– Dodatkowe rabaty

Na jak długo zamierzasz wynająć kamper? Wiele wypożyczalni oferuje atrakcyjne rabaty na długie najmy, np. powyżej 14 dni możesz liczyć na 5% upust, a powyżej 21 – nawet 10%. Niektóre firmy zwalniają także z opłaty serwisowej oraz za wyposażenie w sezonie średnim i wysokim.

Dodatkowe koszty wynajmu kampera, o których warto pamiętać

Wypożyczając kamper, zobowiązujesz się do wniesienie kaucji. Ma ona pokryć ewentualne szkody lub drobne uszkodzenia, które powstały podczas użytkowania sprzętu. Nie zapomnij również o opłacie serwisowej, czyli przygotowaniu pojazdy do drogi. Najczęściej obejmuje ona: przegląd, przeszkolenie z zakresu obsługi, napełnienie/opróżnienie zbiornika z wodą oraz zaopatrzenie w chemię do toalety. Zwróć również uwagę na dzienny limit kilometrów. Jeżeli on obowiązuje, przekroczenie go może okazać się dość kosztowne. Wiele wypożyczalni rezygnuje jednak z tego rozwiązania.

Wynajem kampera może się również wiązać z dodatkową opłatą za wyposażenie, np. sztućce, naczynia, przedłużacze czy krzesła. Przed podpisaniem umowy zapoznaj się z regulaminem danej placówki. Sam wybór wypożyczalni może okazać się wyzwaniem. Warto więc zapoznać się z opinią osób podróżujących i byłych klientów. Pracownicy powinny posiadać wiedzę na temat oferowanego sprzętu i warunków najmu, a także udzielać praktycznych wskazówek zwłaszcza osobom dopiero wkraczającym do świata caravaningu.

Nie bez znaczenia pozostaje także wiek i klasa sprzętu. Zwróć uwagę na przebieg, stan techniczny pojazdu oraz czystość. Dodatkowe opłaty są kwestią indywidualną każdej wypożyczalni. Mogą obejmować takie pozycje, jak liczba rolek papieru toaletowego i butli z gazem, grill gazowy, ekspres do kawy, kuchenka mikrofalowa, rozkładane stoliki, hak holowniczy i wiele innych.