Najlepsza pora roku na podróżowanie kamperem? Większość z pewnością wskaże lato, choć wyprawę można z powodzeniem zorganizować także jesienią czy wiosną. Wystarczy jedynie zabrać ze sobą najważniejsze rzeczy i wyposażenie, aby móc cieszyć się komfortowym i bezpiecznym wypoczynkiem. Wcześniej warto także zastanowić się, jaka forma caravaningu nas interesuje – mobilna, podczas której odwiedzimy jak najwięcej miejsc, czy stacjonarna z kilkoma postojami. Ważny jest również sposób spędzania wolnego czasu – aktywny lub nastawiony na relaks. To wszystko wpływa na ilość oraz rodzaj rzeczy, które musimy spakować, pamiętając, że kamper ma ograniczoną przestrzeń. Każdy dodatkowy i zbędny bagaż pogorszy warunki podróżowania. Co zatem należy zabrać?

– Apteczkę pierwszej pomocy z lekami przeciwbólowymi, środkami na alergię, plastrami, gazą, preparatami odkażającymi, chroniącymi przed ukąszeniem owadów oraz łagodzącymi poparzenia słoneczne.

– Ubranie i pościel, a w tym: kołdry poduszki, śpiwór lub koc, odzież i obuwie na chłodne i gorące dni, bielizna, kurtka przeciwdeszczowa, ręczniki, czapka, bluza, wieszaki na ubrania itp.

– Przedmioty osobiste i przybory higieniczne, takie jak: ładowarka do telefonu, gotówka, karta kredytowa, baterie, okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem, mydło, żel pod prysznic, szampon, pasta do zębów i szczoteczka, golarka, przybory do makijażu, balsam itp.

– Akcesoria kuchenne – sztućce, zastawa stołowa, czajnik, garnki, patelnia, płyn do mycia naczyń, gąbka, worki na śmieci, chemia gospodarcza.

– Narzędzia i sprzęt sportowy w zależności od indywidualnych zainteresowań: aparat fotograficzny, krzesła kempingowe, radio, wiaderko, łopatka, notatnik, książki, lornetka, sprzęt wędkarski, piłka, laptop itp.

– Wyposażenie techniczne – gaśnica, drogowy zestaw ratunkowy, adaptery elektryczne, ochronnik przeciwprzepięciowy, dodatkowy olej silnikowy i płyn przekładniowy, latarka, kable zworki akumulatora itp.

Kamper wyposażony jest w wiele praktycznych i pojemnych półek oraz szafek, w których powinniśmy pomieścić bagaż i wszystkie rzeczy osobiste. Ważne jest ich odpowiednie zabezpieczenie, aby podczas jazdy nie stwarzały dodatkowego zagrożenia. Pamiętajmy także o zachowaniu porządku wewnątrz pojazdu.